گرامر آری یا خیر؟

گرامر آری یا خیر؟

یادگیری یک زبان جدید بدون شک در کنار افزایش دانش و اعتماد به نفس، پنجره‌‌ای نوین به سمت دنیایی پر از شگفتی‌‌های کشف نشده برای زبان آموز به ارمغان خواهد آورد. امکان شناخت و تعامل با دیگر جوامع و فرهنگ‌‌ها از مزایا‌‌یی است که اغلب افرادی که در کنار زبان مادری‌‌شان به دیگر زبان ها تسلط دارند قطعا شیرینی آن را بارها چشیده‌‌اند.
در این میان یادگیری زبان جدید خصوصا هنگامی که از روش‌‌های سنتی و غیر‌‌علمی استفاده شود، با موانعی همراه بوده که از شیرینی زبان آموزی کاسته و چه بسا موجبات دلسردی زبان آموزان را فراهم می‌‌آورد که از شاخص‌‌ترین این موانع می‌‌توان به یادگیری و تسلط به گرامر زبان مقصد اشاره کرد.
همه‌‌ ما تجربه‌‌ی زبان ‌‌آموزی در دوران تحصیل و منطبق بر سیستم آموزشی مدارس و دانشگاه‌‌های کشور را کم و بیش داشته و در صورتی که نظر‌‌سنجی عمومی‌‌ صورت گیرد احتمالا همه به ناکارآمدی آن رای خواهیم داد. تاکید فراوان سیستم آموزشی بر یادگیری گرامر زبان بدون خروجی مشخص از جدی‌‌ترین انتقاداتی است که هم مدرسین زبان و هم زبان آموزان به آن دارند.
آیا به راستی صرف این همه زمان و انرژی برای یادگیری گرامر زبان به جای تمرکز بر دیگر قابلیت های ضروری برای فراگیری زبان توجیه علمی دارد؟ امروز در این نوشتار کوتاه در پایاموز سعی خواهیم کرد به صورت اجمالی اهمیت و نقش گرامر زبان در مقابل تمرکز بر دیگر قابلیت‌‌ها همچون امکان برقراری مکالمه، تقویت قابلیت‌‌های شنیداری و درک مطلب و البته شاید مهم‌‌تر از همه اینها توسعه دایره لغات و سهم آن در یادگیری و تسلط زبان آموز به یادگیری زبان مورد نظر را به صورت اجمالی بررسی نماییم.
حتما تا به حال با انواع تبلیغات در دنیای واقعی و مجازی برخورد کرده‌‌اید، یادگیری و تسلط به گرامر زبان انگلیسی تنها با خواندن یک کتاب! مکالمه زبان انگلیسی در یک هفته! آموزش کامل زبان در یک ماه! آیلتس ۹ با گذراندن دوره فلان در آموزشگاه فلان در یک ترم! خبر بد این است که هیچکدام از این ادعاها عملی نبوده و هرگز رنگ واقعیت به خود نخواهد گرفت.
ولی آیا تا به حال شنیده اید که می‌‌توان زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را قبل از فراگیری و تسلط به گرامر آن زبان یاد گرفته و در مکالمات و ارتباطات روزانه از آن بهره برد؟ خبر خوب این است که بله می‌‌توان هر زبانی را بدون حتی دانستن یک قاعده گرامری یاد گرفته و شروع به بکارگیری آن در محیط‌‌ها و شرایط مختلف کرد.
حال اگر به این سوال جواب دهید اثبات این نظریه کار چندان سختی نبوده و گواه این ادعا را به سادگی خواهید یافت. آیا اولین سوالاتی که در کودکی جواب داده اید را به یاد می‌‌آورید؟

۱. عزیزم اسمت چیه؟
۲. اسم بابا چیه؟
۳. مدرسه میری، کلاس چندمی؟

فقط به یاد آورید چطور مدت‌‌ها قبل از ورود به مدرسه یا مهد کودک یا هر سیستم آموزشی دیگر و یادگیری ابتدایی‌‌ترین قواعد زبان فارسی با موفقیت به این سوالات جواب دادید.

۱. اسم من علی است.
۲. اسم بابام امیر است.
۳. مدرسه نمیرم چون هنوز پنج سالمه!

جواب‌‌هایی کاملا صحیح بدون مطالعه و یادگیری حتی یک دستور زبان فارسی و فقط با اتکا به ضمیر ناخودآگاه و یادگیری‌‌های محیطی. آری ما ایرانیان همچون دیگر ملل زبان مادری خود را در عنفوان کودکی بدون تمرکز بر گرامر زبان و حتی احساس نیاز به یادگیری ابتدایی‌‌ترین قواعد آن آموختیم. در کشورمان ایران آموزش دستور زبان فارسی در مدارس ما زمانی آغاز می‌‌شود که دانش آموزان تقریبا به زبان فارسی مسلط شده و چه بسا در خیلی از نقاط کشور زیبا و پهناورمان حتی به زبان دوم خود نیز مسلط شده‌‌اند.
تحقیقات علمی نشان داده تمرکز بیش از حد به قواعد گرامری و سعی در ساخت و ترکیب جملات با استفاده از این قواعد در هنگام جمله سازی باعث درنگ و مکث‌‌های طولانی شده و نه تنها کمکی نمی‌‌کند بلکه روند بهبود و سرعت یادگیری زبان را خصوصا در بخش مکالمه به شکل چشمگیری کاهش می‌‌دهد. چه بسیار افرادی که چندین کتاب آموزش گرامر زبان را به پایان رسانده یا دوره‌‌های طولانی در آموزشگاه‌‌های مختلف که از روش‌‌های سنتی و با تمرکز اصلی به گرامر زبان سعی در آموزش زبان را دارند پشت سر گذاشته ولی متاسفانه حتی توانایی برقراری یک مکالمه ساده به زبان حال ساده را نیز ندارند!
در نقطه مقابل، یادگیری زبان از طریق سمعی و بصری و توسعه و تقویت دایره لغات با بهره گیری از منابع مختلف و تقویت امکان جمله سازی ذهنی بدون تمرکز بیش از حد به دستور زبان و قواعد پیچیده و خسته کننده آن اصولی‌‌ترین روشی است که در کوتاه ترین زمان بیشترین نتیجه را برای زبان آموزان به ارمغان خواهد آورد.
بهترین نرم افزارهای بین المللی آموزش زبان با میلیون ها کاربر در سراسر دنیا همچون رزتا استون نیز بدون تمرکز اولیه بر قواعد زبان و از طریق توسعه دایره لغات زبان آموز و تقویت قابلیت جمله سازی از طریق سمعی و بصری به بهترین شکل در حال انتقال دانش و آموزش زبان به علاقه‌‌مندان یادگیری زبانهای مختلف هستند.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که هدف این نوشتار انکار اهمیت گرامر زبان نبوده و تلاش نویسنده به شناسایی سهم و اهمیت گرامر زبان در پروسه یادگیری زبان جدید و البته تاکید بر این نکته است که گرامر زبان به مرور زمان و به صورت ناخودآگاه فرا گرفته خواهد شد و نیازی به صرف تمام انرژی و زمان زبان آموزان و پافشاری زیاد برای فراگیری قواعد آن نیست.

27/05/2019

4 پاسخ به "گرامر آری یا خیر؟"

  1. باسلام‌
    بسی شایسته است به پاس تلاشها و زحمات مستمر شما در راستای توسعه وپیشرفت همه جانبه ،
    نهایت سپاس و قدردانی خویش را خدمت حضرت عالی ابراز داریم .

ارسال یک پیام

©1400
تمامی حقوق مادی و معنوی این آموزشگاه  برای پایاموز محفوظ است.
بازنشر کلی یا جزیی مطالب این سایت منوط به اجازه کتبی از مدیریت سایت است.
تماس با ما: INFO@PAYAMOZ.COM
فنی: SUPPORT@PAYAMOZ.COM